شهر کرمان به عقیده تاریخ شناسان یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی بوده است که هسته اولیه آن در دامنه کوههای صاحب الزمان و برفراز تپه های اردشیرو دختر شکل گرفت .

با افزایش روز افزون توجه به ارزشهای تاریخی و فرهنگی کشور و همچنین توجه به گسترش گردشگری در مقیاس جهانی ارزش های قلاع اردشیر و دختر مورد توجه مسئولان شهرکرمان از جمله شهرداری و میراث فرهنگی قرار گرفت به این ترتیب پروژه طراحی شهری محیطی قلعه اردشیر و دختر با هدف حفاظت و احیای ارزش های تاریخی این قلعه ها آثار تاریخی و فرهنگی موجود در کنار آنها و متعاقب آن رونق گردشگری شهر که مزایای زیادی از جمله رونق اقتصادی و افزایش کیفیت محیط های شهری را به دنبال خواهد داشت تعریف شد.

با توجه به اینکه از سال 51 توجه به قلاع آغاز شد، در طی این مدت شکل گرفتن بافت شهری در گرداگرد تپه ها مهم ترین مساله را در نحوه مراجهه با وضع موجود ایجاد کرده است . تعرض این بافت شهری به عرصه و حتی اعیان آثار که سهوی یا عمدی بوده موجب تخریب وجهه آثار و محدود کردن فضای لازم برای شکل گرفتن خدمات جانبی آثار تاریخی شده است .

از طرف دیگر سابقه سکونت مردم در محدوده قلاع که به بیش از سه دهه می رسد وحجم بالای ساخت و ساز توسط شهرونداني كه متعلق به قشر اجتماعی آسیب پذیرهستند و هزینه بسیار  زیاد تملک باعث شده تا خذف و تخریب آنها بسیار دشوار و پر هزینه باشد موقعیت و نحوه قرار گیری محدود طرح در محور اصلی شهر ( میدان مشتاقیه ) از طرف دیگر فرصت مناسبی را برای ایجاد ارتباط شهر و طبیعت فراهم کرده است با توجه به دیدگاههای فوق شهرداری کرمان در تاریخ 1381/12/27 برای انجام مطالعات و تهیه طرح از مشاور حائز شرایط دعوت به عمل آورد . پس از انتخاب مشاور و برگزاری جلسات مختلف در بازدیدهای اولیه و تنظیم شرح خدمات در تاریخ 1383/03/07 تهیه طرح راهبردی (( طراحی شهری محیطی تپه های قلعه اردشیر و قلعه دختر کرمان )) به مشاور ابلاغ گردید. با توجه به امکانات و محدودیت های موجود طرح براساس دیدگاه راهبردی تهیه و به جای انجام مطالعات تفضیلی و ارائه طرح قطعی در درازمدت به صورت انعطاف پذیر و تاکید بر تعیین خطوط اصلی و تاثیر گذار جمع آوری شد.

سازمان احياء و نوسازي مجموعه گردشگري ،فرهنگي وتفريحي قلعه دختر و قلعه اردشير شهر كرمان (وابسته به شهرداري كرمان (كه اساسنامه آن در تاريخ 1383/10/03 توسط وزارت كشور تصويب و به شهرداري كرمان ابلاغ گرديد.

بطوريكه سازمان فعاليت اجرايي خود را از ابتداي سال 1385 با تشكيل اولين جلسه شوراي سازمان آغاز نمود

اعضاي شوراي سازمان :

1-مهندس ابولقاسم سيف الهي شهردار كرمان( رئيس شوراي سازمان)

2-مهندس غلامحسين زيوري معاون معماري و شهرسازي شهرداري كرمان (عضو اصلي)

3-آقاي محمد سام نماينده شوراي شهر(عضو اصلي)

4- مهندس مهدي مبشر نماينده استاندار(عضو اصلي)

اعضاي هيئت مديره:

1-علی بابایی معاون اقتصادي و برنامه ريزي شهرداري كرمان (رئيس هيئت مديره)

2-هادی ایرانمنش (عضو اصلي)

3-تقی رضایی (عضو اصلي)

4-غلامحسين زيوري معاون معماري و شهرسازي شهرداري كرمان (عضو علي البدل)

 

معرفی مدیرعامل

  

مدیرعامل سازمان قلعه دختر و اردشیر
مهندس مرتضی جعفری

ورود کاربران

حاضرین در سایت

ما 76 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top