تملک املاک

این سازمان در راستای

اطلاعات بیشتر

صدور اسناد زمینهای واگذار شده

این سازمان در راستای

اطلاعات بیشتر

پیگیری و اخذ زمین از مسکن و شهرسازی

این سازمان در راستای

اطلاعات بیشتر

معرفی قلاع دختر و اردشیر

قدیمی‌ترین اثر تاریخی كرمان بنای معروف به قلعه دختر است . این قلعه در مشرق كرمان بر فراز صخره‌هایی از سنگ قرار گرفته و بقایای آن مایه شگفتی بینندگان است. در مورد بانی قلعه نمی‌توان اطلاع صحیحی ارائه داد. افسانه‌ها قلعه را به اردشیر بابكان نسبت می‌دهند و فردوسی در شاهنامه بنای قلعه را به كسی قبل از اردشیر به نام هفتواد نسبت می‌دهد.

قلعه دختر یا آتشکده آناهیتا (ناهید) که به قلعه کهنه نیز مشهور است، بر فراز تپه‌های مرتفع شرقی شهر کرمان قرار دارد و از دوران پیش از ورود اسلام به ایران به یادگار مانده‌است.
مصالح به‌کار رفته در این قلعه تنها خشت خام و گل رس است. بقایای قلعه دختر دورنمای گذشته دراز این شهر است.

 

این قلعه كه در بیشتر تواریخ به نام «قلعه كوه» آمده امروز فقط به نام« قلعه دختر» خوانده میشود و در مشرق كرمان بر فراز صخرههایی از سنگ قرار گرفته و بقایای آن مایه شگفتی بینندگان است.
ساختمان‌های این قلعه روی هم به دو قسمت مجزا تقسیم می‌شود . قسمتی كه بر فراز قلعه نسبتاً مرتفع جنوب شرقی قرار دارد و سابقاً قلعه كوه نامیده می شده كاملاً به علت وضعیت طبیعی از قلعه مجزاست . قسمت دوم بر تپه كوتاه‌تری قرار دارد و به قلعه دختر موسوم است .
قسمتی از این قلاع به نام قلعه اردشیر شهرت دارد. قلعه اردشیر در بالای تپه مرتفعی واقع شده كه با سطح جلگه، قریب 500 فوت ارتفاع دارد. دیوارهای قلعه از خشت‌های بسیار ضخیم ساخته شده است. در قلاع دختر كرمان با این كه جست و جوهای زیادی به عمل آمده، آثار تاریخی مهمی به دست نیامده است.
ساختمان‌های عمده قلعه از قبیل قصر و عبادتگاه آن بیشتر در فاصله بین همین دو قلعه دیده می‌شود. متأسفانه چون خاك این قلعه برای كود مناسب است، از سال‌های دور اهالی، خاك و خشت آن را می‌كنند و به مزارع می‌برند و از این راه لطمه بزرگی به این بناها وارد شده است و فقط جاهایی كه رفتن چهارپا ممكن نیست، از دستبرد محفوظ مانده است.

 

از قطعات كاشی كه ساكس در محوطه قلعه دیده، بر می آید كه برخی از ساختمان‌های آن علاوه بر جنبه نظامی، جنبه بزمی نیز داشته و هنر ذوق در تزئین آن دخالت كرده است.
در رشته جنوبی قلعه اردشیر صخره‌ای نسبتاً بلند دیده می‌شود كه از اواسط صخره، پلكانی برای رسیدن به قله آن تراشیده‌اند كه ۱۳۴ پله دارد و ساكس احتمال داده است كه این محل نقاره‌خانه قلعه بوده و چون پلكان‌ها نو هستند، به نظر می‌رسد كه در همین اواخر تراشیده شده باشند.
راجع به بانی این قلعه نمی توان اطلاع صحیحی به دست داد. افسانه‌ها ساختمان قلعه را به اردشیر بابكان نسبت می‌دهند و فردوسی در شاهنامه بنای قلعه را به كسی قبل از اردشیر به نام هفتواد نسبت می‌دهد .
مطلب مهم این كه قبل از توجه اردشیر به كرمان، مسلما شهرهایی مثل سیرجان، جیرفت و بم از كرمان فعلی آبادتر بوده‌اند. در زمان سلجوقیان نیز «قلعه دختر» پناهگاه كرمانیان محسوب می شده و در تاریخ افضل آمده است : یكی از قلاع كوچك موسوم به «گوهریه » بوده و برج‌های قلعه نیز نامی مخصوص به خود داشته كه از آن نام «برج فیروزه » به ما رسیده است.

معرفی مدیرعامل

  

مدیرعامل سازمان قلعه دختر و اردشیر
مهندس مرتضی جعفری

ورود کاربران

حاضرین در سایت

ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top