تملک املاک

این سازمان در راستای

اطلاعات بیشتر

صدور اسناد زمینهای واگذار شده

این سازمان در راستای

اطلاعات بیشتر

پیگیری و اخذ زمین از مسکن و شهرسازی

این سازمان در راستای

اطلاعات بیشتر

نگاه اجمالی به قلاع دختر و اردشیر دو آتار ارزشمند و تاریخی در بافت قدیم


شهر کرمان به عقیده تاریخ شناسان یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی بوده است که هسته اولیه آن در دامنه کوههای صاحب الزمان و برفراز تپه های اردشیرو دختر شکل گرفت .

با افزایش روز افزون توجه به ارزشهای تاریخی و فرهنگی کشور و همچنین توجه به گسترش گردشگری در مقیاس جهانی ارزش های قلاع اردشیر و دختر مورد توجه مسئولان شهرکرمان از جمله شهرداری و میراث فرهنگی قرار گرفت به این ترتیب پروژه طراحی شهری محیطی قلعه   اردشیر و دختر با هدف حفاظت و احیای ارزش های تاریخی این قلعه ها آثار تاریخی و فرهنگی موجود در کنار آنها و متعاقب آن رونق گردشگری شهر که مزایای زیادی از جمله رونق اقتصادی وافزایش کیفیت محیط های شهری را به دنبال خواهد داشت تعریف شد.

با توجه به اینکه از سال 51 توجه به قلاع آغاز شد، در طی این مدت شکل گرفتن بافت شهری در گرداگرد تپه ها مهم ترین مساله را در نحوه مراجعه با وضع موجود ایجاد کرده است . تعرض این بافت شهری به عرصه و حتی اعیان آثار که سهوی یا عمدی بوده موجب تخریب وجهه آثار و محدود کردن فضای لازم برای شکل گرفتن خدمات جانبی آثار تاریخی شده است . از طرف دیگر سابقه سکونت مردم در محدوده قلاع که به بیش از سه دهه می رسد حجم بالای ساخت و ساز تعداد زیاد ساکنان متعلق به قشر اجتماعی آسیب پذیر و هزینه بسیار  زیاد تملک باعث شده تا خذف و تخریب آنها بسیار دشوار و پر هزینه باشد موقعیت و نحوه قرار گیری محدود طرح در محور اصلی شهر ( میدان مشتاقیه ) از طرف دیگر فرصت مناسبی را برای ایجاد ارتباط شهر و طبیعت فراهم کرده است با توجه به دیدگاههای فوق شهرداری کرمان در تاریخ 27/12/81 برای انجام مطالعات و تهیه طرح از مشاور حائز شرایط دعوت به عمل آورد . پس از انتخاب مشاور و برگزاری جلسات مختلف در بازدیدهای اولیه و تنظیم شرح خدمات در تاریخ 7/3/83 تهیه طرح راهبردی (( طراحی شهری محیطی تپه های قلعه اردشیر و قلعه دختر کرمان )) به مشاور ابلاغ گردید. با توجه به امکانات و محدودیت های موجود طرح براساس دیدگاه راهبردی تهیه و به جای انجام مطالعات تفضیلی و ارائه طرح قطعی در درازمدت به صورت انعطاف پذیر و تاکید بر تعیین خطوط اصلی و تاثیر گذار جمع آوری شد.

معرفی مدیرعامل

  

مدیرعامل سازمان قلعه دختر و اردشیر
مهندس مرتضی جعفری

ورود کاربران

حاضرین در سایت

ما 51 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top